Rynek usług fryzjersko – kosmetycznych rozwija się w sposób bardzo dynamiczny. Do salonów wkraczają nowe trendy, mody, a także rozwiązania techniczne. Nowe salony powstają praktycznie z dnia na dzień.

Wyposażenie salonu fryzjerskiego.

Samodzielnie urządzony salon fryzjerski to wizytówka właściciela. Pracując nad koncepcją urządzenia salonu należy zwracać uwagę na poszczególne obszary, m.in. meble, oświetlenie, dekoracje, odpowiednio dobraną kolorystykę. Umiejętnie dobrane meble stanowią podstawę dobrze urządzonego stanowiska fryzjerskiego. Decydują bowiem o funkcjonalności i komforcie zarówno pracowników jak i (przede wszystkim!) naszych klientów i klientek. Cechy te w połączeniu z estetyką pomieszczenia pozwalają na wywarcie dobrego wrażenia na naszych klientach, co jest bardzo istotne dla przywiązania klientów do naszego salonu i sprawienia, by stali się naszymi stałymi gośćmi.

Fotel fryzjerski jest podstawą każdego salonu i powinien spełniać przypisane mu funkcje. Jedną z nich jest wygoda – zarówno dla siedzącego w nim klienta, jak i dla pracującego fryzjera. Podłokietniki oraz wygodne oparcie, kończące się w górnej części pleców dadzą klientowi komfort, a fryzjerowi swobodę wykonywania fryzury. Łatwiejsze do zrobienia będą usługi na obrotowym fotelu, posiadającym system zabezpieczający przed niekontrolowanym przesuwaniem się. Najlepsze wymiary dla fotela to: głębokość – 50 do 70 cm, szerokość – 55 do 75 cm i wysokość – 80 do 100 cm.

Konsoleta fryzjerska to kolejny element wyposażenia, który służyć ma przede wszystkim klientowi do stałej kontroli pracy fryzjera. W otoczeniu lustra można ustawić sprzęt wykorzystywany w pracy. W zależności od projektu, dostępnego miejsca i wymogów klientów można zamontować duże lustro naprzeciw fotela (przeważnie zawieszone na ścianie), szafki po bokach oraz półki do postawienia kawy lub do schowania osobistych rzeczy klientki (torebka). Zawieszone lustro powinno być dobrze oświetlone, najlepiej światłem naturalnym, wspartym przez oświetlenie sztuczne, zapewniające ciepłe kolory i dobrą widoczność szczegółów.

Pomocnik to niewysoka (jej wysokość na ogół nie przekracza 1 metra) szafeczka na kółkach, która pełni funkcję głównego organizera do przechowywania najczęściej używanych przez fryzjera akcesoriów. Szafka ta, wykonana zazwyczaj z plastiku, składa się z otwartych wysuwanych półek lub zamkniętych szuflad. W niektórych przypadkach pomocniki wykonywane są na wymiar z płyty melaminowanej.

Myjnie fryzjerskie to niezbędna część każdego salonu. Dobra myjnia wyposażona jest w  wygodny fotel z oparciem umieszczonym pod kątem kończącym się pod umywalką. Nad nim znajduje się ceramiczna lub plastikowa umywalka, która powinna mieć kształt zapewniający komfortowe mycie głowy klienta. Ważne by umywalka była również odpowiednio wyprofilowana, tak aby klient mógł swobodnie i bez zbędnego wysiłku położyć głowę.

W codziennej pracy fryzjera konieczne są akcesoria fryzjerskie: suszarki, maszynki elektryczne, lokówki i prostownice oraz infrazony, klimazony i nawilżacze. Są to przedmioty niewidoczne najczęściej na pierwszy rzut oka, ale bardzo istotne, wręcz niezbędne do funkcjonowania profesjonalnego salonu fryzjerskiego.

Nie można zapomnieć i pomieszczeniu do przechowywania produktów do utrzymania czystości, szafy do przechowywania preparatów fryzjerskich oraz czystej i brudnej bielizny, a także miejsca na pojemniki, w których są gromadzone odpady. Mamy tu regały magazynowe, szafki ubraniowe itp